Informacja dyrektora szkoły o wydłużeniu nauczania zdalnego dla klas I-VIII

Szanowni Państwo

Drodzy uczniowie klas I-VIII

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 24.11.2020 r stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r, czyli klasy I-VIII mają zdalne nauczanie do 3 stycznia 2021 r.

Kolejne rozporządzenie MEN z dnia 27.11.2020 r określa zmianę terminu ferii zimowych, czyli od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r mamy ferie zimowe.

Patron szkoły – Władysław Orkan

„Tradycja jest Twoją dumą,

Twoim szlachectwem,

Twoją godnością, synu chłopski”

Władysław Orkan

ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

27 listopada, w rocznicę urodzin Władysława Orkana,  obchodzimy w naszej szkole Święto Patrona Szkoły. Niestety z powodu pandemii tegoroczne świętowanie nie może mieć takiego uroczystego charakteru jak co roku. Zatem, dostosowując się do obecnych warunków, zachęcamy wszystkich uczniów, aby przypomnieli sobie biografię Władysława Orkana, która zamieszczona jest na stronie internetowej naszej szkoły a także sięgnęli po utwory słynnego pisarza dostępne online.

Należy pamiętać również, że Orkan uwielbiał góry i miał duży udział w rozwoju gorczańskiej turystyki. Wielokrotnie odbywał wycieczki w Gorce, a także zachęcał do nich swoich gości. Można więc uczcić pamięć Patrona szkoły, wybierając się na wycieczkę w Gorce.

Wędrując po Gorcach natrafimy na miejsca związane z tą ważną dla regionu postacią. Oto kilka z nich:

  • wieś Niedźwiedź – na rynku od sierpnia 2000 roku stoi pomnik Władysława Orkana, przeniesiony tu z Nowego Targu. Pomnik odsłonięto w 1934 roku, z inicjatywy Podhalan mieszkających w Chicago. Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła Marii Smereczyńskiej z.d. Zwierzynieckiej, pierwszej żony Orkana i jego córki Zofii.
  • Orkanówka – dom postawiony na rodzinnej roli, pod Pustką, w którym mieści się muzeum poświęcone pisarzowi. Obejrzeć w nim można pamiątki po matce i córce Orkana, a także ekspozycję etnograficzną na temat Zagórzan. Do domu prowadzi jesionowa aleja sadzona przez Orkana, a także murowana kapliczka ufundowana przez matkę w podzięce za szczęśliwy powrót syna z I wojny światowej,
  • schronisko PTTK pod Turbaczem nosi imię Władysława Orkana, w jadalni znajduje się jego portret,
  • rezerwat przyrody „Turbacz” pierwszy fragment gorczańskich lasów objęty ochroną – rezerwat powstał w dobrach prywatnych hr. Ludwika Wodzickiego i jak pisze jego pomysłodawca leśniczy Tadeusz Świerz Zaleski :”Ku uczczeniu zasług wielkiego Syna tej ziemi, który puszczę karpacką uwiecznił w swoim „Drzewiej”, a który najmocniej może odczuł duszę lasu goreckiego, rezerwat nazwano imieniem Władysława Orkana”.

Ukwiecenie pomnika

100 doniczek chryzantem ukwieciło Pomnik Pamięci osób pomordowanych i zabitych w czasie II wojny światowej ,pochodzących ze Szczyrzyca, Janowic , Pogorzan oraz okolicznych miejscowości. Kwiaty zostały również złożone na grobach rosyjskich i austriackich żołnierzy z okresu I wojny światowej poległych w walkach w dniach 3-6.12.1914 roku w Górze św. Jana oraz Krzesławicach. Akcja pomocy ogrodnikom i sprzedawcom chryzantem koordynowana była przez AR i MR .Dzięki inicjatywie podjętej przez wiele organizacji, stowarzyszenia i instytucji włączono się do działań pomocowych na rzecz posiadaczy chryzantem , którzy ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie sprzedali swoich kwiatów w okresie Święta Zmarłych .

Do akcji przystąpiło również Stowarzyszenie Związek Szczyrzycan w Szczyrzycu. Na wniosek stowarzyszenia do Szczyrzyca zostały dostarczone piękne chryzantemy.

Przy układaniu alei i kompozycji kwiatowych dzielnie spisały się dzieci obydwu klas zerowych Szkoły Podstawowej im.Władysława Orkana w Szczyrzycu wraz ze swoimi wychowawczyniami p.Martą Mazgaj oraz p.Dorotą Szpilką. Sześciolatki od najmłodszych lat uczą się szacunku do Miejsc Pamięci Narodowych i lokalnego patriotyzmu.

Podziękowania za pomoc przy odbiorze chryzantem należą się również p.Marcie Sutor, Małgorzacie Karcz oraz p.Stanisławowi Widomskiemu.Dzięki tym osobom doniczki z kwiatami zostały postawione przy pomniku ku czci 65 ofiar pacyfikacji Wadzynia dnia 06.09.1939 roku oraz przy pomniku 42 ofiar pacyfikacji Smykani dnia 18.09.1944 roku.

Stowarzyszenie Związek Szczyrzycan w Szczyrzycu serdecznie dziękuję p.Jolancie Biel za wsparcie i pilotowanie akcji.

Ojcowie Niepodległości

11 listopada 1918 roku urzeczywistniło się marzenie wielu pokoleń Polaków o odzyskaniu niepodległości. Nie byłoby to możliwe bez wieloletniej działalności wybitnych Polaków – między innymi Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Józef Piłsudski

Mit wąsatego Marszałka to nieodłączna część opowieści o wyzwoleniu. Jak wiele legend, i ta wykuła się w wojennej zawierusze – Piłsudski zapracował na nią w Legionach, a potem na wojnie polsko-bolszewickiej. Naturalnie zatem podporę jego władzy, szczególnie w okresie zaborów i po tragicznym przewrocie 1926 r., stanowiła armia.

Pochodzący z kresowej szlachty Marszałek, od młodych lat związany
z konspiracją i wychowany w domu powstańca styczniowego, wyrósł
w głębokiej nieufności do carskiego rządu. W związku z tym, wsparcia dla sprawy polskiej szukał przede wszystkim u wrogów Petersburga: w Wiedniu
i Berlinie. Na polu krajowym również prowadził rywalizację z frakcją prorosyjską, a konflikt ten ostatecznie przyjął rolę głównej osi polityki II RP.

Roman Dmowski

Był przeciwieństwem Piłsudskiego pod niemal każdym względem. Skromny mieszczanin i pragmatyk, pilny obserwator darwinowskiego ducha epoki, w której warunki dyktowali najsilniejsi – zamiast walki zbrojnej
z potężnym zaborcą, zdecydował się na mozolne zabieganie o autonomię,
z pozycji posła do petersburskiej Dumy.

W czasie wojny jego stronnictwo współpracowało z Ententą. Kontakty te wykorzystał na konferencji pokojowej w Paryżu, gdzie reprezentując Polskę, wynegocjował korzystny przebieg granic. Długi pobyt we Francji kosztował go utratę wpływu na wydarzenia w Warszawie- choć stał na czele najliczniejszego stronnictwa w pierwszym Sejmie, nigdy nie został szefem rządu.

Ignacy Jan Paderewski

Szlachcic, ale i „obywatel świata”, artysta i dyplomata, który świetnie łagodził obraz obcesowego Piłsudskiego. Na salonach i salach koncertowych zbudował szeroki społeczny front poparcia dla wolnej Polski, zdobywszy nawet przychylność prezydenta USA. Kontynuował tę pracę w Paryżu, łącząc ją z rolą arbitra w sporze socjaldemokratów Marszałka z endekami Romana Dmowskiego.

Niezależność od tego ostatniego ugrupowania i mocna pozycja międzynarodowa Paderewskiego skłoniły Piłsudskiego do powierzenia mu w 1919 r. teki premiera. Ogromne ego obu panów nie ułatwiało im współpracy, nic więc dziwnego , że po 11 miesiącach nastąpiła dymisja Paderewskiego jako szefa rządu.. Efektem tego był spadek zagranicznego wsparcia w wojnie polsko-bolszewickiej. Rozłam pomiędzy przywódcami pogłębił się po zamachu majowym, gdy wokół kompozytora skupił się obóz antysanacyjny.

Dla zainteresowanych:

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/niepodleglosc/43348,Wklad-Romana-Dmowskiego-w-odzyskanie-niepodleglosci.html

http://www.historykon.net/uncategorized/jozef-pilsudski-i-jego-legenda/

https://przystanekhistoria.pl/pa2/tematy/niepodleglosc/53866,Oredownik-sprawy-polskiej-Ignacy-Jan-Paderewski-18601941.html

Nr konta Rady Rodziców

Rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szczyrzycu posiada rachunek oszczędnościowy

o nr 09 8589 0006 0200 0650 1460 0001.

Wpłaty na komitet rodzicielski w wysokości 30 zł od rodziny prosimy kierować na ten rachunek.
Tytuł płatności prosimy wpisać imię i nazwisko oraz klasę dziecka (dzieci) uczęszczających do naszej szkoły.
Dziękujemy za wsparcie działalności Rady Rodziców.

Rada Rodziców

Skip to content