84. rocznica zbrodni katyńskiej i 14. rocznica katastrofy smoleńskiej

 

W tym roku obchodzimy 84. rocznicę zbrodni katyńskiej. Na przełomie kwietnia i maja 1940 r. decyzją Józefa Stalina, NKWD zamordowało około 22 tysięcy polskich obywateli. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.. Mord przez lata był trzymany w tajemnicy przez władze sowieckie. Zbrodnia Katyńska jest dziś jawnie uznawana za ludobójstwo, zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości. Egzekucje były prowadzone w ścisłej tajemnicy – ofiary pochowano w masowych grobach, m.in. w Katyniu i Miednoje.

 

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie rządowego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęła polska delegacja lecąca na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

 

Śmierć ponieśli wszyscy – łącznie 96 osób. Na pokładzie znajdowali się: prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka, ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące i załoga samolotu.

 

Pamiętamy!

 

Wycieczka do Krakowa – Uniwersytet Jagielloński

W dniu 04.04.2024r. uczniowie klas 7a, 7b i 8 naszej szkoły  odbyli wycieczkę do Krakowa na pokaz doświadczeń na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wycieczka jest organizowana cyklicznie od paru lat we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej. Ma ona na celu rozwijanie zainteresowań przedmiotowych oraz integrację uczniów z sąsiednich gmin. Podczas spotkania uczniowie wysłuchali wykładów  i pokazu  doświadczeń pod nazwą: „Jak chronić środowisko? Surowce krytyczne – gospodarka o obiegu zamkniętym – recykling” oraz „Pokazy kriogeniczne – czyli co się dzieje w bardzo niskich temperaturach.” W pierwszym spotkaniu mogli aktywnie brać udział, sami wykonując doświadczenia pod okiem pracowników Uniwersytetu.  Oba pokazy były bardzo ciekawe. W przerwie pomiędzy zajęciami mogliśmy wspólnie zwiedzać piękny gmach wydziału. Następny wyjazd za rok…

Skip to content