Odkrywamy piękno polskich gór – Dolina Pięciu Stawów

W piątek, 29 września o godzinie 5.00 rano ruszyliśmy na kolejną już wycieczkę w nasze piękne Tatry. Po zeszłorocznym zdobyciu Kasprowego Wierchu tym razem postawiliśmy na Dolinę Pięciu Stawów. Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy z Palenicy Białczańskiej. Po drodze minęliśmy Wodogrzmoty Mickiewicza, by następnie przejść Doliną Roztoki do wodospadu Siklawy. Następnie naszym oczom ukazały się piękne jeziora oraz schronisko. Stamtąd po krótkiej przerwie ruszyliśmy w dalszą drogę, by przez Kopę (1855m.n.p.m) oraz Świstówkę przejść na Morskie Oko. Po krótkim odpoczynku pełni entuzjazmu wróciliśmy do autobusu.

Nasza wędrówka w liczbach:

– 25 km marszu

–  1200m przewyższenia

– 40 000 kroków

– 9,5 godziny marszu

Kierownik wycieczki: Mateusz Nowak

Opiekunowie: Atłas Krystyna, Biel Agata, Foszczyńska Joanna, Szczypkowska Beata, Śliwa Iwona oraz przewodnik Jędrek.

Poniżej kilka zdjęć

Continue reading „Odkrywamy piękno polskich gór – Dolina Pięciu Stawów”

Szkolne koło PTTK

SKPTTK – zostało założone w naszej szkole we wrześniu bieżącego roku szkolnego z inicjatywy Pani Agnieszki Drożdż. Celem zajęć jest przede wszystkim uwrażliwianie uczniów na piękno przyrody, promowanie zdrowego stylu życia, wdrażanie nawyków pracy zespołowej i rekreacyjnego spędzania wolnego czasu.

Zajęcia przeprowadzane będą w formie wyjść  na otaczające nas wzniesienia Beskidu. Grupa uczniów z klas 5-7 liczy 25 członków koła. Opiekunami SKPTTK są Pani Agnieszka Drożdż i Pani Beata Szczypkowska.

W galerii prezentujemy zdjęcia z naszej pierwszej wyprawy – był to 41 złaz Turystów Górskich GOLCÓW, który odbył się  w dniu 28.09.23r. i został zorganizowany przez Zarząd PTTK „Ziemi Limanowskiej”.

 

NASZA ŻÓŁWICA PELASIA…

MA OKOŁO 26 LAT, ZOSTAŁA PODAROWANA SZKOLE PRZEZ JEDNEGO Z UCZNIÓW SĄSIADUJĄCEGO Z NASZĄ SZKOŁĄ ZESPOŁU SZKÓŁ W SZCZYRZYCU. UCZNIOWIE ZESPOŁU SZKÓŁ OPIEKOWALI SIĘ ZÓŁWICĄ OD 1998 ROKU. DO DREWNIANEGO BUDYNKU SZKOŁY PELASIA ZOSTAŁA PRZENIESIONA W 2010 ROKU, A DO GŁÓWNEGO BUDYNKU W ROKU SZKOLNYM 2018/2019, A WIĘC JEST JUŻ U NAS SZÓSTY ROK.

 

Hodowla znajduje się obecnie pod opieką Koła biologicznego. Pelasią zajmują się uczniowie klas 4-6. W galerii przedstawiamy zdjęcia Pelasi i uczniów zaangażowanych w opiekę nad żółwicą w roku szkolnym 2023/2024. Fundusze na utrzymanie terrarium pochodzą ze Sklepiku szkolnego, będącego pod opieką Pani Iwony Śliwy . Opiekunem Koła biologicznego jest Pani Beata Szczypkowska.

 

Prawdziwie długowiecznym gatunkiem żółwia jest żółw grecki, który jest w stanie przeżyć w warunkach domowych nawet ponad 100 lat! Nasza Pelasia może dożyć nawet 35 lat, pożywieniem są głównie wędzone rybki. Pelasia jest bardzo przyjazna, mamy nadzieję, że nasza dobra opieka pozwoli jej żyć jeszcze długi czas.

 

Żółw czerwonolicy – to podgatunek żółwia ozdobnego z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych. Naturalnie występuje na terenach Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej. W Polsce na wolności pojawił się najprawdopodobniej w 1996 r. na skutek wypuszczania go przez osoby, które trzymały żółwie tego gatunku w terrariach domowych. Długość pancerza wynosi od 12,5 do 28,9cm. Zajmuje większe zbiorniki ze stojącą wodą. W diecie młodych osobników przeważa pokarm zwierzęcy. Wraz z wiekiem 90% osobników staje się roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, raki i ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie potrafią go przesuwać. Zimują w mule na dnie zbiorników wodnych. Gody odbywają się wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5cm. W skład diety powinny wchodzić pokarmy podobne do takich, jakie zwierzę mogłoby znaleźć na wolności. Podstawę diety powinny stanowić żywe ryby, ślimaki, larwy zwierząt wodnych, skorupiaki oraz wszelkie rośliny wodne. Urozmaiceniem diety mogą być dżdżownice, niewielkie owady, rośliny łąkowe, jak np. mniszek lekarski.

 

Skip to content