Koło biologiczne

 

Koło biologiczne zajmuje się głównie opieką nad hodowlami szkolnymi, ale też podczas zajęć uczniowie poszerzają swoje wiadomości przyrodnicze. W tym roku na zajęcia koła uczęszczają uczniowie z klas 4-6. Opiekunem Koła jest Pani Beata Szczypkowska. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W galerii prezentujemy uczniów, którzy kochają zwierzęta.

NASZA PELASIA

 

MA OKOŁO 25 LAT, ZOSTAŁA PODAROWANA SZKOLE PRZEZ JEDNEGO Z UCZNIÓW SĄSIADUJĄCEGO Z NASZĄ SZKOŁĄ ZESPOŁU SZKÓŁ W SZCZYRZYCU. DO DREWNIANEGO BUDYNKU SZKOŁY PELASIA ZOSTAŁA PRZENIESIONA W 2010 ROKU, A DO GŁÓWNEGO BUDYNKU W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.  PODCZAS PRZEBYWANIA W DREWNIANYM BUDYNKU SZKOŁY W UTRZYMANIU HODOWLI ŻÓŁWIA, SZCZEGÓLNIW W OKRESIE WAKACYJNYM – BARDZO POMAGAŁA NAM MAMA NASZYCH UCZNIÓW, PANI ANNA MATLĄG. 

 

W chwili obecnej hodowla jest pod opieką Koła Biologicznego. Pelasią zajmują się uczniowie klas 4-6. W galerii przedstawiamy zdjęcia Pelasi i niektórych uczniów zaangażowanych w opiekę nad żółwicą.

 

Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) – to podgatunek żółwia ozdobnego z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych.

Gatunek ten naturalnie występuje na terenach Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej – aż po północny zachód Ameryki Południowej. W Polsce na wolności pojawił się najprawdopodobniej w 1996 r. na skutek wypuszczania go przez osoby, które trzymały żółwie tego gatunku w terrariach domowych.

 

Długość pancerza wynosi od 12,5 do 28,9 cm. Zajmuje większe zbiorniki ze stojącą wodą.

W diecie młodych osobników przeważa pokarm zwierzęcy. Wraz z wiekiem 90% osobników staje się roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, raki i ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie potrafią go przesuwać. Zimuje w mule na dnie zbiorników wodnych. Gody odbywają się wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5 cm.

 

W skład diety powinny wchodzić pokarmy podobne do takich, jakie zwierzę mogłoby znaleźć na wolności. Podstawę diety powinny stanowić żywe ryby, ślimaki, larwy zwierząt wodnych, skorupiaki oraz wszelkie rośliny wodne. Urozmaiceniem diety mogą być dżdżownice, niewielkie owady, rośliny łąkowe, jak np. mniszek lekarski.

 

Prawo:

 Rozporządzenie Rady UE nr 338/97/EC z dnia 9 grudnia 1996 r. wymienia ten gatunek żółwi w załączniku B. Oznacza to, że na ich przewóz przez granicę Unii Europejskiej wymagane jest zezwolenie Ministra Środowiska. Żółwie czerwonolice w Polsce uznawane są za gatunek inwazyjny. 

 

ŻÓŁW GRECKI – PABLO

 

Pablo był u nas od 2020r. Został podarowany dla szkoły od Rodziny Pani Dyrektor Urszuli Stokłosy. Miał ponad 20 lat, zmarł w styczniu 2023r. z niewiadomych przyczyn. Chcieliśmy upamiętnić wizerunek Pabla na naszej stronie internetowej. Przedstawiamy zdjęcia Pabla wykonane w grudniu 2022r.

 

Żółw grecki – to gatunek gada z rodziny żółwi lądowych . Długość karapaksu wynosi u samców do 25 cm, a u samic do 30 cm.  Ważą do 1 kg. Osobniki tego gatunku zajmują suche, silnie nasłonecznione, częściowo kamieniste tereny z roślinnością trawiastą i niskimi drzewami.

 

Prowadzą ściśle lądowy i dzienny tryb życia. W czasie upałów kryją się w ziemnych kryjówkach, które potrafią same wykopać. Gdy temperatura spada szybko zapadają w letarg.

 

Występują w rejonach Półwyspu Bałkańskiego, Półwyspu Apenińskiego  – w jego południowych obszarach, na SycyliiKorsyce, Sardynii, Południowej Francji (z Korsyką) oraz  wschodniej Hiszpanii i zachodniej Turcji.

 

Żółwie Testudo hermanni obserwowano w Polsce na wolności. Są to osobniki hodowane w terrariach i wypuszczone przez właścicieli lub nielegalnie przywożone przez turystów. Najprawdopodobniej dorosłe osobniki są w stanie na krótko zaaklimatyzować się w polskich warunkach.

 

Uczniowie z klas 4-6 chętnie opiekowali się Pablem. Będzie nam Go brakowało…

 

 

 

Skip to content