Walentynki 2023

W dniu 14.02.2023r. w naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował akcję pod nazwą „Poczta Walentynowa” (w klasach 0-8) oraz zabawę walentynkową (w klasach 4-8). W organizacji zabawy pomogli uczniom wychowawcy klas, nauczyciele i Rada Rodziców szkoły.

Wyniki Poczty walentynkowej  – kto otrzymał najwięcej serduszek:

Klasa 1a Fabian Murzyn
Klasa 1b Magdalena Kuczaj, Mikołaj Kwarciak
Klasa 2a Oskar Piechówka
Klasa 2b Dawid Majka
Klasa 3a Wiktoria Chlipała
Klasa 3b Aleksandra Rams , Nikodem Hajduk
Klasa 4a Julia Węgrzyn, Michał Raszewski, Sławomir Wydra
Klasa 4b Filip Pazdan
Klasa 5a Zofia Tabor, Karolina Bubak, Dariusz Żabówka
Klasa 5b Gabriela Kudłacz, Anna Sieja
Klasa 6a Bartłomiej Biel , Martyna Tabor
Klasa 6b Vincent Valentin, Milena Bladocha
Klasa 7 Roksana Kopanica
Klasa 8 Sophie Valentin
Nauczyciele Magdalena Tomala

Gratulujemy wszystkim.

Rozstrzygnięcie konkursu

ZDOBYTE  MIEJSCE IMIĘ I NAZWISKO UCZENNICY/UCZNIA
I Sophie Valentin – klasa 8
II Vincent Valentin – klasa 6b
III Roksana Kopanica – klasa 7

             Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe.

W organizacji  zabawy walentynkowej w klasach 4-8 pomogła nam Rada Rodziców szkoły,  przeznaczając zarówno pieniądze z biletów wstępu, jak również ze sprzedaży pizzy na cele Samorządu Uczniowskiego szkoły, w tym również na dzisiejsze nagrody walentynkowe i dekoracje.

W galerii zdjęć prezentujemy uczniów podczas zabawy walentynkowej i wręczenia nagród dla zwycięzców tegorocznej Poczty walentynkowej w klasach 4-8.

Nagrody zdobywcom największej liczby „pocztowych serduszek” w klasach młodszych wręczyła Pani Dyrektor, Agata Biel.

Pani Agnieszka Drożdż we współpracy z Radą Rodziców szkoły zorganizowała w ramach działalności charytatywnej w szkole podczas zabawy walentynkowej Loterię Fantową.

 

KLASA 3A WYGRAŁA STÓŁ DO PINPONGA!!!!

W ramach realizowanego projektu współpracy „Skarby Beskidzkiej Miedzy,”LGD Limanowa ogłosiła konkurs plastyczny dla klas 1-3 z terenu gmin powiatu limanowskiego i gmin obszaru LGD Dolina Raby.
Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawczyniami z klasy 3a, 3b oraz 2a bardzo chętnie wzięli udział w tym konkursie .Tematyka konkursu obejmowała prezentację piękna Beskidu Wyspowego dowolną techniką plastyczną.Z każdej gminy naszego powiatu została wybrana jedna praca zwycięska i prace wyróżnione. Najlepszą pracą została uznana praca uczniów klasy 3a wykonana pod kierunkiem wychowawczyni mgr Aliny Adamczyk. Pozostałe dwie prace otrzymały wyróżnienie.Swoich podopiecznych wspierały panie :mgr Elżbieta Lizak oraz mgr Karolina Hebda.
Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowała się praca uczniów klasy 3a ,gdyż zajęła pierwsze miejsce w ramach I etapu konkursu. Nagrodą jest umieszczenie zdjęcia pracy uczniów w publikacji Jadło Beskidzkiej Miedzy. Należało pod pracą zdobyć jak największą liczbę polubień. Praca uczniów klasy 3a uzyskała 662 polubienia.
Ze względu na osiągnięcie imponujących wyników w głosowaniu Partnerzy projektu podjęli decyzję, iż w publikacji „Jadło z Beskidzkiej Miedzy” udostępnione zostaną dodatkowo 3 wyróżnione prace, które osiągnęły największą liczbę głosów.
1. Praca nr 11 – Szkoła Podstawowej im. Bł. Karoliny Kózkównej w Rozdzielu klasa III
2. Praca nr 1 – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Stroniu klasa II
3. Praca nr 2 – Szkoła Podstawowa im. Wł. Orkana w Szczyrzycu klasa IIIa

Pracę plastyczna w klasie 3a wykonały: Gabriela Murzyn, Sara Miłkowska, Zuzanna Gębska, Julia Judka i Nikola Kadzik. Dzieci wspierała pani Urszula Miłkowska i wychowawczyni mgr Alina Adamczyk.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu z naszej szkoły.
Opracowała: mgr Alina Adamczyk

Towarzyski turniej siatkówki.

W ferie uczennice naszej szkoły uczestniczyły w towarzyskim turnieju piłki siatkowej. Organizatorem turnieju było I LO w Limanowej.
Nasze dziewczyny zakończyły zawody na 4 miejscu.
Gratulujemy!

Zabawa karnawałowa klas I-III

W pierwszym dniu po feriach zimowych, uczniowie klas młodszych wkroczyli w drugie półrocze dosłownie w podskokach, gdyż rozpoczęli go od zabawy karnawałowej. Do tańca i zabawy podgrzewały je panie animatorki ,które zamieniły szkolny hall w płonący kolorami salon. To był karnawał FLUO. Dzieci bawiły się doskonale, a prowadzące Panie dały z siebie 100% energii.

 

 

Głosujemy!!!

Uczniowie klasy 3 a Szkoły Podstawowej w Szczyrzycu zakwalifikowali się do II etapu konkursu plastycznego „SKARBY BESKIDZKIEJ MIEDZY”.
Na poziomie II ETAPU NALEŻY DO 17.02.2023 r.. DO GODZINY 13.00 polubić pracę Naszych uczniów. PROSIMY O POLUBIENIE TYLKO TEJ PRACY.
Należy kliknąć link i polubić dopiero zdjęcie. Polubienie zdjęcie pod tym postem niestety nie przybliży nas do wygranej 🙂

Koło biologiczne

 

Koło biologiczne zajmuje się głównie opieką nad hodowlami szkolnymi, ale też podczas zajęć uczniowie poszerzają swoje wiadomości przyrodnicze. W tym roku na zajęcia koła uczęszczają uczniowie z klas 4-6. Opiekunem Koła jest Pani Beata Szczypkowska. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. W galerii prezentujemy uczniów, którzy kochają zwierzęta.

NASZA PELASIA

 

MA OKOŁO 25 LAT, ZOSTAŁA PODAROWANA SZKOLE PRZEZ JEDNEGO Z UCZNIÓW SĄSIADUJĄCEGO Z NASZĄ SZKOŁĄ ZESPOŁU SZKÓŁ W SZCZYRZYCU. DO DREWNIANEGO BUDYNKU SZKOŁY PELASIA ZOSTAŁA PRZENIESIONA W 2010 ROKU, A DO GŁÓWNEGO BUDYNKU W ROKU SZKOLNYM 2018/2019.  PODCZAS PRZEBYWANIA W DREWNIANYM BUDYNKU SZKOŁY W UTRZYMANIU HODOWLI ŻÓŁWIA, SZCZEGÓLNIW W OKRESIE WAKACYJNYM – BARDZO POMAGAŁA NAM MAMA NASZYCH UCZNIÓW, PANI ANNA MATLĄG. 

 

W chwili obecnej hodowla jest pod opieką Koła Biologicznego. Pelasią zajmują się uczniowie klas 4-6. W galerii przedstawiamy zdjęcia Pelasi i niektórych uczniów zaangażowanych w opiekę nad żółwicą.

 

Żółw czerwonolicy (Trachemys scripta elegans) – to podgatunek żółwia ozdobnego z podrzędu żółwi skrytoszyjnych z rodziny żółwi błotnych.

Gatunek ten naturalnie występuje na terenach Ameryki Północnej i Ameryki Środkowej – aż po północny zachód Ameryki Południowej. W Polsce na wolności pojawił się najprawdopodobniej w 1996 r. na skutek wypuszczania go przez osoby, które trzymały żółwie tego gatunku w terrariach domowych.

 

Długość pancerza wynosi od 12,5 do 28,9 cm. Zajmuje większe zbiorniki ze stojącą wodą.

W diecie młodych osobników przeważa pokarm zwierzęcy. Wraz z wiekiem 90% osobników staje się roślinożercami. Uzupełnieniem ich diety są wodne owady, ślimaki, kijanki, raki i ryby. Pokarm muszą połykać w wodzie, gdyż z powodu braku mięśnia poruszającego językiem nie potrafią go przesuwać. Zimuje w mule na dnie zbiorników wodnych. Gody odbywają się wczesną wiosną. Samica składa od maja do lipca do dołka w ziemi zwilżonego moczem 4-23 jaja dwa lub trzy razy w sezonie. Młode wylęgają się po 2 do 2,5 miesiącach między lipcem a wrześniem i mierzą ok. 2,5 cm.

 

W skład diety powinny wchodzić pokarmy podobne do takich, jakie zwierzę mogłoby znaleźć na wolności. Podstawę diety powinny stanowić żywe ryby, ślimaki, larwy zwierząt wodnych, skorupiaki oraz wszelkie rośliny wodne. Urozmaiceniem diety mogą być dżdżownice, niewielkie owady, rośliny łąkowe, jak np. mniszek lekarski.

 

Prawo:

 Rozporządzenie Rady UE nr 338/97/EC z dnia 9 grudnia 1996 r. wymienia ten gatunek żółwi w załączniku B. Oznacza to, że na ich przewóz przez granicę Unii Europejskiej wymagane jest zezwolenie Ministra Środowiska. Żółwie czerwonolice w Polsce uznawane są za gatunek inwazyjny. 

 

ŻÓŁW GRECKI – PABLO

 

Pablo był u nas od 2020r. Został podarowany dla szkoły od Rodziny Pani Dyrektor Urszuli Stokłosy. Miał ponad 20 lat, zmarł w styczniu 2023r. z niewiadomych przyczyn. Chcieliśmy upamiętnić wizerunek Pabla na naszej stronie internetowej. Przedstawiamy zdjęcia Pabla wykonane w grudniu 2022r.

 

Żółw grecki – to gatunek gada z rodziny żółwi lądowych . Długość karapaksu wynosi u samców do 25 cm, a u samic do 30 cm.  Ważą do 1 kg. Osobniki tego gatunku zajmują suche, silnie nasłonecznione, częściowo kamieniste tereny z roślinnością trawiastą i niskimi drzewami.

 

Prowadzą ściśle lądowy i dzienny tryb życia. W czasie upałów kryją się w ziemnych kryjówkach, które potrafią same wykopać. Gdy temperatura spada szybko zapadają w letarg.

 

Występują w rejonach Półwyspu Bałkańskiego, Półwyspu Apenińskiego  – w jego południowych obszarach, na SycyliiKorsyce, Sardynii, Południowej Francji (z Korsyką) oraz  wschodniej Hiszpanii i zachodniej Turcji.

 

Żółwie Testudo hermanni obserwowano w Polsce na wolności. Są to osobniki hodowane w terrariach i wypuszczone przez właścicieli lub nielegalnie przywożone przez turystów. Najprawdopodobniej dorosłe osobniki są w stanie na krótko zaaklimatyzować się w polskich warunkach.

 

Uczniowie z klas 4-6 chętnie opiekowali się Pablem. Będzie nam Go brakowało…

 

 

 

Zabawa choinkowa 2023

Impreza miała miejsce w czwartek, 26.01.2023r. Jest stałym punktem w Planie Pracy Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. W organizacji imprezy pomogli rodzice uczniów klas 4-8. Opiekę nad swoimi klasami pełnili wychowawcy klas oraz rodzice i nauczyciele. Poczęstunek odbył się w salach lekcyjnych, które udekorowali uczniowie. Opiekę nad sprzętem nagłaśniającym pełnił Pan Jarosław Mazgaj wraz z uczniami klasy 6b. Dekoracją holu szkoły zajął się Samorząd Uczniowski pod opieką Pani Iwony Śliwy i Pani Beaty Szczypkowskiej. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację imprezy.

A jak bawiła się młodzież, prezentujemy w galerii zdjęć…

Skip to content