„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny” – napisał w lutym 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Idea ta została zrealizowana ustawą z 3 lutego 2011 roku. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” przypada na 1 marca. Tego dnia w 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi współpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. W okresie powojennym w antykomunistycznym podziemiu działało do 200 tysięcy osób, kilkadziesiąt tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich – kilka tysięcy zapłaciło najwyższą cenę za swoją walkę o niepodległość Ojczyzny.
Miesiąc: luty 2022
W karnawale same bale!
W dniu 24.02.2022r. odbył się Bal Karnawałowy dla uczniów klas I – III. Już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie z różnych bajek. Nie zabrakło wróżek, policjantów, strażaków, a nawet zjawił się Spider- Man oraz królewna;). Wszyscy wspólnie dobrze się bawili, śpiewali i chętnie brali udział w konkursach, a na koniec zajadali się smakołykami z okazji Tłustego Czwartku.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie się w przygotowanie strojów dla dzieci oraz poczęstunku w klasach.
Małopolski Turniej Szachowy – Chess Kid
W dniu dzisiejszym odbył się Małopolski Turniej Szachowy – Chess Kid dla uczniów szkół podstawowych on-line. Naszą szkołę reprezentowało 14 uczniów, a w zawodach wzięło udział 596 uczestników z województwa małopolskiego. Turniej rozgrywany on-line na dystansie 6 rund kojarzonych systemem szwajcarskim. Najlepszy wynik 4,5 pkt uzyskali uczniowie Tymon Rusek i Krystian Karcz.
Gratulujemy wyniku !!!
Dzień Babci i Dziadka
Wycieczka edukacyjna klas czwartych do Limanowej
W czwartek 10 lutego uczniowie klas czwartych odbyli wycieczkę edukacyjną do Limanowej.
W ramach edukacji filmowej udaliśmy się do Limanowskiego Domu Kultury na film pt. „Skarb Mikołajka” Nasi uczniowie z zapartym tchem podziwiali poczynania głównego bohatera oraz paczkę jego znajomych.
Kolejnym przystankiem naszej wycieczki było Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej. Uczniowie w ramach edukacji historyczno – regionalnej podziwiali zabytkowe przedmioty znajdujące się w pomieszczeniach Dworu Marsów.
Dbając o integrację zespołów klasowych ostatnim przystankiem naszej wycieczki była Karczma Matras, w której jedliśmy przepyszne pizze.
Poniżej kilka zdjęć z naszej wycieczki.
Przeżyjmy wspólnie jeszcze raz magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia
2 lutego przypada święto, które zamyka cykl uroczystości związanych z objawieniem się światu Słowa Wcielonego To właśnie ten dzień wybraliśmy, aby jeszcze raz przypomnieć zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem i historię narodzenia Dzieciątka Bożego. Stało się to za sprawą występu uczniów działających w szkolnym kole teatralnym przy wsparciu kolegów z klasy 2a i 2b. Część małych aktorów zaprezentowała przygotowania do wieczerzy wigilijnej, a pozostali, wykorzystując technikę teatru cieni, przywołali historię związaną z narodzeniem Jezusa. Mali artyści, mimo ogromnej tremy związanej z pierwszym występem przed większym gronem publiczności, świetnie poradzili sobie ze swoimi rolami. Dzięki nim jeszcze raz mogliśmy poczuć świąteczną atmosferę, a w czasie wspólnego kolędowania przeżyć magię Bożego Narodzenia.