Na majówkę, na majówkę…

Zbliża się długi weekend majowy upamiętniający trzy wydarzenia. 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Święto flagi, 3 maja – Święto Uchwalenia Konstytucji.

 

 

 

 

 

Święto Pracy.

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 r. corocznie 1 maja.

Przez wielu niedoceniane święto, które przez długi czas kojarzone jest z systemem komunistycznym, ale tak naprawdę powinniśmy wszyscy godnie obchodzić to święto, bo każdy z nas wykonuję jakąś pracę, za którą chcielibyśmy być doceniani.

 

Święto Flagi

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jako święto obchodzony jest 2 maja. Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem.

 

 

 

Święto Konstytucji

3 Maja Polska i Polacy na całym świecie obchodzą święto narodowe upamiętniające przyjęcie w 1791 r. pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Pomimo że dokument ten został podpisany ponad dwieście lat temu, to nadal niesie on wiele uniwersalnych przesłań i jest wzorem konsensusu między zwaśnionymi politycznymi stronami. Jej twórcy wykazali się wyobraźnią oraz długofalowym myśleniem i działaniem dla dobra kraju. Konstytucja 3 Maja była silnym impulsem pobudzającym  społeczną świadomość potrzeby zmian w funkcjonowania państwa, dawała też nadzieję na reformy. Konstytucja była cywilizacyjnym osiągnięciem obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów, ważną kartą wspólnej historii Polski i Litwy. Stała się też wzorem dla innych państw.

Skip to content